Blog Joomla

Niejednokrotnie podczas przeniesienia strony na inny serwer, albo nawet przeniesienia do innego folderu w ramach tego samego serwera zdarzyło się pewnie, ze przestały się Wam poprawnie instalować aktualizacje czy rozszerzenia.

O ile przenosin nie robilście za pomocą duetu Akeeba Backup / Akeeba Kickstart, które to w miarę dobrze sobie radzą z poprawnym znalezieniem tych ścieżek, to ręczne ich znalezienie to czasem droga przez mękę. Aczkolwiek istnieje prosty sposób na poradzenie sobie z tym problemem.

Po pierwsze po przeniesieniu Joomla na inny serwer należy dokonać zmian w pliku configuration.php, zmieniając między innymi (w razie potrzeby) dane logowania do bazy danych. W pliku tym znajdują się również ścieżki poprzedzone zmiennymi $tmp_path oraz $log_path. Pierwsza z nich jest ścieżką do katalogu tymczasowego, do którego przesyłane są pliki instalowanych rozszerzeń przed ich faktyczną instalacją, drugi natomiast służy do zapisywania logów w przypadku błędów, próbach nieautoryzowanego dostania się do zaplecza, itd.

Jeśli ścieżki te nie są poprawne, sama Joomla będzie działała jak najbardziej, ale może zacząć wyświetlać informacje o błędach, np. "0 - Nie można otworzyć pliku do zapisu dziennika" czy też inne błędy, które będą pojawiały się podczas instalacji rozszerzeń, szablonów, wtyczek czy aktualizacji. Powodem jest z reguły błędnie podana ścieżka do katalogów log i tmp, którą można również podejrzeć w zapleczu klikająć w System->Konfiguracja globalna i przechodząc do zakładek System (dla logów) oraz Ogólne (dla katalogu tmp).

Prawidłową ścieżkę można w łatwy sposób "wyłuskać"

  1. Tworzymy plik sciezka.php o zawartości
<? php  
 $ path = getcwd (); 
 echo "Twoja Absolutna Ścieżka to:"; 
 echo $ path; 
 ?>
  1.  Po zapisaniu plik powinien znaleźć się w głównym katalogu naszej strony. Można go tam przenieść za pomocą klienta FTP lub utworzyć bezpośrednio na serwerze.
  2.  Następnie w pasku przeglądarki należy wpisać adresstrony.pl/sciezka.php i naciśnij Enter
  3. W przeglądarce pojawi się adres ściezki, który należy przekopiować do pliku configuration.php w odpowiednie miejsca lub wpisać w Konfiguracji globalnej
  4. PAMIETAJ! Po uzyskaniu informacji o ścieżce usuń ten plik ze względów bezpieczeństwa

Parametr, który wyświetlił się w przeglądarce to ścieżka bezwzględna i w pliku configuration.php powinien zostać umieszczony na zasadzie:

public $ log_path = 'ścieżka bezwzględna/logs';

public $ tmp_path = 'ściezka bezwzględna/tmp';

Od teraz możesz się cieszyć poprawnie instalującymi się elementami Joomla

 Niewiele osób wie, że funkcjonalność mierzenia siły hasła jest wbudowana w standardową instalację Joomla.

Niejednokrotnie pewnie spotkaliście się z ikonami wyświetlanymi przy danej pozycji menu. Oczywiście można dodać obraz ikonki do pozycji menu w zakładce Opcje pozycji menu podczas tworzenia nowej pozycji, lecz rozwiązanie to ma jeden zasadniczy minus - kolor ikony nie zmienia się po jej najechaniu. 

 Witryna wielojęzyczna w Joomla! Możemy ją zrobić na conajmniej parę sposobów. Jeżeli chodzi o mnie, to możliwości są dwie.

Dosłownie chwilę temu pojawiła się nowa odsłona książki z serii Praktyczny kurs Sławka Pieszczka. Tym razem dotyczy ona wersji Joomla! 3.x. 

17 Cze

JoomlaDay 2015

Napisał

Dużymi krokami zbliża się kolejne ogólnopolskie spotkanie użytkowników i miłośników Joomla! Czwarte z kolei JoomlaDay odbędzie się tym razem w ostatni weekend września (26-27 września) w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym i składać się będzie z tradycyjnie z Dnia Biznesu oraz Dnia Społeczności oraz spotkania integracyjnego.

Pod koniec lutego 2015 została wydana Joomla! w wersji 3.4. Zgodnie z zaplanowanymi terminami wydań kolejnych wersji już niebawem możemy spodziewać się wydania wersji 3.5. Wprawdzie oficjalna data premiery nie została jeszcze podana, ale możecie się już dowiedzieć paru rzeczy na temat nowego wydania.

Kolejne aktualizacje bazy czcionek udostępnionych przez Google sprawiły, iż na niejednej stronie internetowej pobierane z zewnątrz czcionki nie wyświetlają się prawidłowo. Niniejszy post pokaże Ci, jak ten problem można w łatwy sposób naprawić.

Strona 1 z 2