Blog

Jak znaleźć prawidłową ścieżkę do $tmp_path i $log_path Jak znaleźć prawidłową ścieżkę do $tmp_path i $log_path
21 Mar

Jak znaleźć prawidłową ścieżkę do $tmp_path i $log_path

Przez 
(0 głosów)

Niejednokrotnie podczas przeniesienia strony na inny serwer, albo nawet przeniesienia do innego folderu w ramach tego samego serwera zdarzyło się pewnie, ze przestały się Wam poprawnie instalować aktualizacje czy rozszerzenia.

O ile przenosin nie robilście za pomocą duetu Akeeba Backup / Akeeba Kickstart, które to w miarę dobrze sobie radzą z poprawnym znalezieniem tych ścieżek, to ręczne ich znalezienie to czasem droga przez mękę. Aczkolwiek istnieje prosty sposób na poradzenie sobie z tym problemem.

Po pierwsze po przeniesieniu Joomla na inny serwer należy dokonać zmian w pliku configuration.php, zmieniając między innymi (w razie potrzeby) dane logowania do bazy danych. W pliku tym znajdują się również ścieżki poprzedzone zmiennymi $tmp_path oraz $log_path. Pierwsza z nich jest ścieżką do katalogu tymczasowego, do którego przesyłane są pliki instalowanych rozszerzeń przed ich faktyczną instalacją, drugi natomiast służy do zapisywania logów w przypadku błędów, próbach nieautoryzowanego dostania się do zaplecza, itd.

Jeśli ścieżki te nie są poprawne, sama Joomla będzie działała jak najbardziej, ale może zacząć wyświetlać informacje o błędach, np. "0 - Nie można otworzyć pliku do zapisu dziennika" czy też inne błędy, które będą pojawiały się podczas instalacji rozszerzeń, szablonów, wtyczek czy aktualizacji. Powodem jest z reguły błędnie podana ścieżka do katalogów log i tmp, którą można również podejrzeć w zapleczu klikająć w System->Konfiguracja globalna i przechodząc do zakładek System (dla logów) oraz Ogólne (dla katalogu tmp).

Prawidłową ścieżkę można w łatwy sposób "wyłuskać"

  1. Tworzymy plik sciezka.php o zawartości
<? php  
 $ path = getcwd (); 
 echo "Twoja Absolutna Ścieżka to:"; 
 echo $ path; 
 ?>
  1.  Po zapisaniu plik powinien znaleźć się w głównym katalogu naszej strony. Można go tam przenieść za pomocą klienta FTP lub utworzyć bezpośrednio na serwerze.
  2.  Następnie w pasku przeglądarki należy wpisać adresstrony.pl/sciezka.php i naciśnij Enter
  3. W przeglądarce pojawi się adres ściezki, który należy przekopiować do pliku configuration.php w odpowiednie miejsca lub wpisać w Konfiguracji globalnej
  4. PAMIETAJ! Po uzyskaniu informacji o ścieżce usuń ten plik ze względów bezpieczeństwa

Parametr, który wyświetlił się w przeglądarce to ścieżka bezwzględna i w pliku configuration.php powinien zostać umieszczony na zasadzie:

public $ log_path = 'ścieżka bezwzględna/logs';

public $ tmp_path = 'ściezka bezwzględna/tmp';

Od teraz możesz się cieszyć poprawnie instalującymi się elementami Joomla

Czytany 4190 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 26 czerwiec 2018 12:53
Morphic

Webmaster, programista i core programmer z wieloletnim doświadczeniem. Z Joomla! związany od czasów Mambo.

Strona: www.morphic.pl