Blog

Czego możemy spodziewać się w Joomla 3.5 i 3.6? Czego możemy spodziewać się w Joomla 3.5 i 3.6?
25 Maj

Czego możemy spodziewać się w Joomla 3.5 i 3.6?

Przez 
(2 głosów)

Pod koniec lutego 2015 została wydana Joomla! w wersji 3.4. Zgodnie z zaplanowanymi terminami wydań kolejnych wersji już niebawem możemy spodziewać się wydania wersji 3.5. Wprawdzie oficjalna data premiery nie została jeszcze podana, ale możecie się już dowiedzieć paru rzeczy na temat nowego wydania.

 

Nadpisywanie elementów systemu

Głównym założeniem wersji 3.5 ma być możliwość nadpisywania wszystkich elementów Joomla! Aby to osiągnąć zespół Core Programmerów korzysta z frameworka JLayout, który w dalszym ciągu jest rozwijany. Główną przeszkodą tego rozwiązanie wydaje się być kompatybilność w przyszłości. Głównym założeniem zespołu było wykorzystanie właśnie JLayout z nadzieją, iż będzie go można w przyszłości w łatwy sposób zastąpić czymś innym. W planach jest przejście na nowe mechanizmy renderujące widoku, wśród których najczęściej wymieniane są Twig oraz Blade.

Żegnaj com_messages

Jako kolejny etap uszczuplania jądra systemu przewidziane zostało usunięcie komponentu com_messages, który to w Joomla! odpowiadał za raportowanie błędów działania skryptów. Po usunięciu komponent będzie możliwy do pobrania ze strony Joomla Extensions Directory, a znajdziecie go w dziale Core Enhancements . Będzie on posiadał również własne repozytorium Github.

Wprowadzenia nowego Media Managera

Po wielu skargach i narzekaniach ze strony użytkowników Menadżer Mediów zostanie wreszcie przebudowany. Wśród kluczowych zmian najważniejszymi będą:

  • przebudowanie interfejsu na bardziej przyjazny użytkownikowi oraz bardziej intuicyjny,

  • modyfikacja uploadera plików oraz metody przeciągnij-upuść przy wgrywaniu plików,

  • tagowanie obrazów

  • ulepszona edycja obrazów na zapleczu, zawierająca między innymi opcje kadrowania, zmiany rozmiaru, obracania, dodawania filtrów oraz inne

Nowy system tworzenia URL-i

Po ciężkiej, aczkolwiek owocnej przeprawie udało się wreszcie dopracować w miarę logicznie system generowania przez CMS linków, co spowoduje jeszcze lepsze pozycjonowanie stron postawionych na Joomla!. Tworzone linki będą lepiej widoczne przez pajączki indeksujące oraz tym samym wyżej oceniane przez silniki wyszukiwarek.

Usunięcie innych komponentów z jądra CMS-a

Z pakietu instalacyjnego mają zostać również usunięte komponenty com_newsfeeds, com_banners, com_contacts, com_search, com_finder, com_redirect, które podobnie jak te już usunięte trafią do repozytorium na JED. Jednakże póki co ta informacja nie jest do końca potwierdzona.

Usunięcie przykładowych danych z instalatora

Ta informacja jest póki co również w 100% nie potwierdzona, ale wcześniej czy później zniknie możliwość załadowania przykładowych danych przy okazji instalowania Joomla!. Dane te będzie można wczytać już w zapleczu administracyjnym, co ma odchudzić paczkę instalacyjną przy równoczesnym zmniejszeniu czasu instalowania Joomla! na serwerze.

 

Czytany 4739 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 26 czerwiec 2018 12:55
Morphic

Webmaster, programista i core programmer z wieloletnim doświadczeniem. Z Joomla! związany od czasów Mambo.

Strona: www.morphic.pl